Семейни констелации

Семейните Констелации подобряват качеството на живота ни и качеството на взаимоотношенията ни.

Методът „Семейни констелации” е научно обоснована терапевтична методология, която ефективно помага на хората да подобрят качеството на собствения си живот и на всички свои взаимоотношения.

Смисълът на тази работа е да видим нещо, което не виждаме в ежедневието си – да „осветлим” сляпата любов.  Както казва Хелингер в „Семейните констелации” ние виждаме картини, които лекуват душата.

В една единствена сесия биха могли да се разкрият дълбоки истини за нашето семейство и за нас самите, които имат потенциала да излекуват, трансформират, освободят и радикално да променят живота ни към по-добро. 

Повечето хора, които пристъпват към семейна констелация, често вече са инвестирали много пари и време в други терапевтични техники, без да постигнат желаните резултати. Методът ви позволява да се освободите от чувството на разочарование и ви дава типичното усещане за освобождение, което носи семейноата констелация.

Методът “Семейни Констелации” е завладяващ и уникален процес на обучение. Той ви дава ценни прозрения и ново, разширено съзнание.

Със семейна констелация можем да изследваме причините за различни житейски ситуации в живота ни, като: 

– трудности в отношенията деца – родители;

партньорски връзки и интимност;

служебни взаимоотношения, кариера, бизнес развитие; 

здравословни и финасови проблеми,

– трудности от личностен характер (страхове, тревога, напрежение, обърканост,тежест и др.) и други. 

 

Въпроси, върху които да помислите преди семинар,

група или сесия по „Семейни констелации”

 

ФАКТИТЕ предлагат най-значимата информация в работата със семейни констелации, за разлика от традиционната терапия, където се работи основно с интерпретации, основаващи се на характерови описания, личностни характеристики и анализи на междуличностни отношения. Най-важния въпрос в работата със Семейни констелации е – какво се е случило? и какво се случва? Има ли нещо в живота на членовете на настоящето ви семейство или на последните няколко поколения във вашето рождено семейство, което е било, силно травматично, особено необичайно или пък е предизвикало значима промяна в хода на събитията след себе си?

Засягащи семейството ви на произход

Тези въпроси се отнасят за вашите братя и сестри, вашите родители и техните братя и сестри, баби и дядовци и техните братя и сестри, а също в ситуации, където са се случили особено драматични събития (напр. смърт при раждане), може да се отнася и за ваши прабаби и прадядовци. Тези въпроси се отнасят също и за предишни партньори на вашите родители, баби и дядовци.

По отношение на настоящето ви семейство

Тези въпроси се отнасят за вашия партньор/съпруг(а), вашите деца, а също и за предишни партньори (ваши и на партньора ви), както и за деца от предишни връзки ваши и на партньора ви).

Въпроси, върху които да по мислите преди семинара или сесията:

Дали някой във вашето настояще семейство или това, от което произхождате:

  • е починал при раждане?
  • е получил инвалидност или тежко заболяване, като следствие от раждане на дете (ваша майка, баба, прабаба или предишна жена на баща ви или дядо ви)?
  • е бил застрашен сериозно живота й по време на раждане (майка , баба)?
  • се е самоубил(а)?
  • е работил като военен (особено по време на война), е бил на фронта (участвал в сражения), загинал в във военни действия?

Дали някой във вашето семейство:

  • има мъртвородено дете?
  • има аборт(и) или помятане? ЗАБЕЛЕЖКА: Абортите и в някои случаи помятанията, засягат отношенията между партньорите/съпрузите и могат да имат или да нямат влияние върху другите деца. Децата не трябва да питат за аборти или помятания, като респект към достойнството и личния характер на връзката между родителите си. Когато, обаче става дума за мъртвородено дете, другите деца е по-добре да знаят за него.
  • има извънбрачно дете?
  • има дете, което е изоставено или дадено за осиновяване?
  • имал(а) е трудно раждане (включително раждане с цезарово сечение)
  • е бил отделен от майката на много ранна възраст (напр. продължителен престой в болница)
  • е преживял силно травматично събитие по време на детството си?
  • е преживял животозастрашаващо събитие/инцидент, в който и да е етап от живота си?
  • е бил убит; умишлено или при инцидент?
  • е имал бивш(а) съпруг(а), годеник(ца) или минала много значима любовна връзка в живота си? ЗАБЕЛЕЖКА: Децата имат правото да питат само за бивши съпрузи или годеници. За други връзки, може да се знае от семейни „истории”, но това е част от личния живот на родителите и не е в интерес на децата да се бъркат в това. Децата, обаче, имат правото да знаят за други деца от предишни връзки на родителите си.
  • има тежко заболяване?
  • има хронично заболяване?
  • има физическа или умствена инвалидност/ непълноценност?
  • има опит(и) за самоубийство?
  • е извършил престъпление, включително военно престъпление. Забележка – децата не бива да питам за военни престъпления, но за това може да се знае като част от семейната история
  • е оцелял или загинал в Холокоста или геноцид по друго време?
  • е изчезнал ?
  • е станал свещенник или се е замонашил(а)?
  • е бил заклеймен, отхвърлен, забравен, третиран с презрение като „черна овца” (напр. хомосексуалист, човек с някакъв порок, престъпник, бездомен, алкохолик, наркоман и др.)
  • е бил онеправдан, тежко ощетен (напр. измама с имоти)
  • е емигрирал в друга държава? По каква причина?
  • е изгубил състояние?
  • е бил осмиван, омаловажаван понеже не се е оженил/омъжила?
  • е имал/има зависимост към наркотици и алкохол?
  • е живял впечатляващо необикновен живот?

 

 

Кой принадлежи на семейната система?

 

Това са членовете на създаденото от Вас семейство – съпруг(а), деца (също неродените), важни предишни партньори (ваши или на партньора ви), както и децата от тези връзки/бракове.
Това са също членовете на рожденото Ви семейство – майка, баща, братя и сестри, братята и сестрите на родителите Ви, бабите и дядовците, както и техните братя и сестри (братовчедите – не).
Понякога прабаби и прадядовци (когато има силни системни факти).
Неродени или ранно-починали деца (на вашите родители, баби и дядовци, понякога и на прабаби и прадядовци) също принадлежат на системата.
Хора, които нямат кръвна връзка с членовете на семейството, но придобиват право на принадлежност към системата, вследствие на обстоятелства и събития от голяма значимост за семейството – напр. хора, направили нещо много лошо на член(ове) на семейството, или пострадали тежко от член(ове) на семейството (особена тежест има убийството, то създава изключително силно обвързване), бойни другари от фронта и други специфични случаи.
За някои членове на семейството базисната принадлежност не се поставя под въпрос, за други – трябва да бъде проверена (в констелация).

 

Децата и семейните констелации

 

„Разглеждайте децата като предупредителни лампички за здравето на семейството. Когато те започват да светят, родителите може да са сигурни, че съществуват сериозни заплитания. В този смисъл светенето означава детето да има дисфункционално поведение, заболявания, затруднение с ученето или други трудности. Тъй като семейните констелации изваждат наяве заплитанията в семейната система, те често имат дълбоки и освобождаващи резултати за деца с всякакви проблеми. Те също могат да предложат облекчение и за родителите, когато стане ясно, че техните проблемни деца не са лоши и ли неинтелигентни, а са заплетени с хора от семейството. Констелациите показват, че механизмът зад тези проблемни поведения е интензивната, сляпа любов.

Децата неизменно разцъфват, когато родителите поставят констелация за разрешаването на своите собствени проблеми. След като решенията се интегрират,  децата имат възможност да бъдат отново деца.

Децата не трябва да присъстват в констелациите или дори да знаят каквото и да е за този процес. Методът работи най-добре до ранните стадии на пубертета, а след това е препоръчително тийнейджърите да присъстват  на констелциите. Ако те са в късния пубертет, е желателно сами да поставят собствени констелации.”

 Индра Торстен Преис „Методът семейни констелации”

За разрешението и следващите стъпки

След констелация един мъж задава въпрос на Хелингер какво трябва да прави оттук нататък.

Хелингер:

„Каквото и да ти кажа в момента само може да влоши нещата, ти имаш тенденцията да искаш разрешения прекалено бързо. Ти си видял една картина и вече скачаш в това да мислиш какво трябва да се направи. Душата ти не може да резонира по този начин. Ако ти си позволиш тази картина просто да е там, без да предприемаш каквито и да е действия, след време се случва възможността сама да дойде – напълно непланирана, неочаквана и тя поставя нещата по местата им.

Много е важно човек да не взима решения и да не предприема действия, когато една нова картина е била получена. В противен случай, импулсът за действие идва отвън и действието не е ръководено от душата, а от обмислянето, от възражението или от някаква друга конструкция, без значение каква. Да не правиш нищо, но да позволиш на картината да работи вътре е теб, позволява промяна в душата след известно време. Тогава, неочаквано, вярното действие се появява, без значение какво точно се е случило тук. Действието идва от само себе си, от душата. Това е най-добрият начин да се процедира с нещата. Това не е нито да се подчиниш, нито да следваш, нито е резултат от съпротива към нещо. То е абсолютно автентично, това е начинът да се процедира.”

Колко често човек може да си прави констелация?

 

Семейните констелации са метод, приложим в една единствена сесия, и като такъв се базира на концепция, различна от тази, на която се основават терапиите, които работят „в дълбочина” с трудността или личностния проблем. Няма нужда да идвате за сесия веднъж седмично в течение на три години. Констелцията помага на клиента да се свърже дълбоко със своята реалност и да разбере по какъв начин е заплетен с други членове на семейството. И тук работата свършва. Това е като да намериш нова посока или перспектива в живота си. Станала е вътрешна промяна и от този миг нататък всички подробности ще се разкриват от само себе си. Възможно е обаче не всеки казус да е бил разрешен в рамките на една сесия, особено ако има много сложни връзки в рожденото семейство. Тогава е възможно да се направи още една констелация. По сходни причини, клиентът може да се нуждае от една констелация за настоящото си семейство, и от друга – за рожденото си семейство. Или може би е минало време и са се появили нови прозрения или факти за семейството на клиента, тогава той също може да реши да си направи друга констелация.

Обикновено, ако човек е бил докоснат дълбоко, той дори няма и да се замисли за повтаряне на констелацията. Процесът на интеграция ще продължи дълго време, след като самата сесия е приключила.

От „Корените на любовта” Свагито Лийбермайстер

Представителите

„След като е постигнато съгласие по темата и са представени необходимите факти, клиентът избира представители от присъстващите участници както за себе си, така и за другите членове на семейството. 

Избирането на представители винаги става чрез покана, така че участниците имат правото да откажат, ако не усещат, че за тях е правилно да приемат дадена роля.

Първо, избраните представители и клиентът се събират на едно място, за да се уверят, че всички са наясно кой кого представлява. След това от представителите се иска да се свържат с тялото си. После, воден от своите вътрешни усещания, клиентът хваща един по един всеки представител за раменете (или ръцете) и ги поставя в кръга, като определя посоката, в която те гледат.

Няма по нататъшни инструкции за позата. Поставянето на констелация работи в дълбочина и има сила, когато е направена като ритуал – прави се в тишина с пълното внимание на всички. Направени предварително планове или схеми са безполезни. Констелацията е картина отвъд времето, която се разкрива в дадения момент. 

След като представителите са поставени, клиентът сяда при другите участници в кръга в обособеното за констелацията пространство, така че да може да следи всичко, което се казва или направи. Фасилитаторът моли представителите да се настроят към ролята, която представляват и да се отворят за всички усещания, които могат да се появят.

Понякога представителите са поканени да последват импулса за движение. Например представител може да иска да се отдалечи или да се приближи към друг представител, или да почувства силен импулс да легне на земята. Следвайки потока и усещайки, нещо излиза наяве дори в този ранен етап на констелацията. Изглежда сякаш констелацията иска да ни разкаже история. Нещо, което е било невидимо и несъзнателно, се разкрива и става осезаемо в тялото и в ума; така да се каже, вътрешната несъзнавана картина на клиента започва да оживява.

Фасилитаторът моли представителите, един по един, да споделят своите усещания по кратък, но адекватен начин. Техните позиции един спрямо друг и техните отговори дават яснота за скритата семейна динамика и разкриват възможните  заплитания.”

Какво е нужно да знаете като представител? 

  • Дръжте се естествено.
  • Доверете се на чувствата, които усещате. Фасилитаторът може да рзграничи автентичните усещания от тези, които идват от вашата личност.
  • Усетете всичко възможно.
  • Отворете се за всякакви физически реакции.
  • Споделете точно и ясно какво чувствате. Бъдете кратки и когато ви зададат въпрос, предайте информацията по същество. Ако не чувствате нищо, значи това е точното преживяване.
  • Всичко, което забелязвате, трябва да бъде изразено дори когато изглежда, че противоречи на чувството ви за справедливост или на вашите ценности.
  • Избягвайте да правите заключения и интерпретации.
  • Цялата комуникация протича през фасилитатора, не влизайте в диалог с друг представител.
  • Покажете ясно, ако нещо ви кара да се чувствате приповдигнато или имате други физически реакции.
  • Когато има важна промяна в усещанията ви или чувствате, че можете да допринесете с нещо значимо, покажете това на фасилитатора, като направите знак с ръкс.
  • Когато фасилитаторът ви помоли да повторите изречение, което няма смисъл за вас или според вас не е ясно формулирано, уведомете го за това.

Индра Торстен Преис „Методът Семейни Констелации”